...
  • Şeyma

ÜZERİNE METEOR DÜŞEN İLK İNSAN

Üzerine meteor düşmesi sonucu yaralandığı belgelenen ilk insan Ann Hodges'in sıra dışı öyküsü...


30 Kasım 1954 tarihinde, gece yarısı saat 00:45 civarında Ann Hodges'in evine yaklaşık 5 kg ağırlığında olan bir meteor evinin çatısını delerek salona düştü. Meteor ilk radyoya çarptı oradan da kadının belinin sol kısmına çarparak onu yaraladı.

Asteroid, uzayda belli bir yörüngede hareket eden veya bağımsız olan gök taşlarına verilen isimdir. Yeryüzüne düştüğünde aldığı yeni isim ise meteordur. Dünyamıza çok fazla asteroid çarpsa da atmosfer nedeniyle çok azı yeryüzüne ulaşabilmektedir.

Yeryüzüne ulaşmayı başarmış olan Sylacauga isimli bu göktaşı ise dünyaya yaklaştığında çok çok büyük olsa da atmosfere girdiğinde yanmaya başlıyor, küçülüyor ve 3 parçaya ayrılıyor. Bu parçalardan biri Ann'ın evine, biri komşusunun bahçesine, diğeri de uzak bir yere düşüyor.

Ancak bunun bir de iyi tarafı var. O dönemde gökten gelen bu taşları satın almak isteyen bir sürü kişi ortaya çıkıyor. Hodges'ın komşusu bahçesine düşen taşı satarak kendisine ev ve araba satın alıyor. Hodges'ın durumu da iyi olmadığında o taşı satıp durumunu düzeltmek istiyor. Ancak taşı tam satacak iken oturduğu evin sahibi gelerek ''Ev benim, taş da benim.'' diyerek taşa ortak oluyor. Böylece ikisi mahkemelik oluyor ve mahkeme yıllar boyunca sürüyor. Dava sonunda Ann Hodges ev sahibine 500 $ ödeyerek taşın tüm haklarını satın alıyor. Ancak artık taşın popülerliği azalmıştır ve taşı satın almak isteyen kimse çıkmaz. Böylelikle Ann Hodges taşa 500$ ödemesiyle kalmıştır. Neyseki sağlığı yerindeydi...

Ann Hodges yaklaşık 65 yıl boyunca göktaşı tarafından yaralanan ilk insan olarak namını sürdürmüştür. Ancak Osmanlı arşivlerinde belgelenen bir kayda göre 22 Ağustos 1888'de Musul'da bir meteor çarpması sonucu bir kişi hayatını kaybetmiştir.

Sonuç olarak, küçücük bir ihtimal de olsa üzerinize meteor düşerek ölme riskimiz var arkadaşlar :)


(Eğer bilgi hoşunuza gittiyse beğenmeyi unutmayın sevgili okurlarım. Teşekkürler :) )

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA