...
  • Onur Akbunar

Şimdiye kadar bulunan en eski korunmuş insanla tanışın ''Otzi The Iceman''

Yürüyüşçüler Otzi'yi Alplerde donmuş olarak bulduğunda, onun son zamanlarda ölen bir dağcı olduğunu düşünüyorlardı. Yaklaşık 5.300 yıl kadar uzaktalar.


Dağcı, keşfinden sadece birkaç gün sonra İçeman'ın Ötzi'nin yanında diz çöktü, ancak taşınmadan önce. Paul HANNY / Gamma-Rapho Getty Resim:Eylül 1991'


Huzurlu bir dağ yürüyüşü sırasında cesedi keşfetmek, koşullar ne olursa olsun rahatsız edici bir olaydır.Vücudun bir cinayetin kurbanı olduğunu bulmak, en azını söylemek üzücü.Ancak, cinayetin 5.000 yıl önce gerçekleştiğini öğrenmek, vücut şaşırtıcı derecede taze görünmesi akıl almaz bir şey..


Yürüyüşçüler Helmut ve Erika Simon, 19 Eylül 1991'de Avusturya-Avusturya Alpleri'ndeki Iceman Otzi cesedinin donmuş cesediyle karşılaştıklarında, keşiflerinin başlayacağı tarihi olaylar zincirini kesinlikle fark etmediler.

İlk başta, çift, son zamanlarda ölümcül bir kaza geçirmiş olan talihsiz bir dağcıya tökezlediklerini düşündü. Ancak olay yerine çağrılan Avusturya polisi kısa süre içinde benzersiz bir durumla başa çıktıklarını fark etti.


Önümüzdeki üç gün boyunca, küçük bir arkeolog ekibi uzun donmuş cesedi çıkardı ve cesedi en az 4.000 yaşında olduğunu belirledikleri Avusturya'nın Innsbruck kentinde bir tıp uzmanının ofisine getirdi.

Daha sonra “Iceman Otzi” nin (Avusturyalı bir gazeteci tarafından Ötztal Vadisi Alpleri'ndeki keşif alanına atıfta bulunularak), M.Ö. 3350 ile 3100 yılları arasında bir süre içinde öldüğü ve yaklaşık 5.300 yılda öldüğü doğrulandı. Şimdiye kadar bulunan en eski korunmuş insan.


Bunu bu kadar dikkat çekici yapan şey, çöl iklimleri tarafından tanımlanan Mısır ve İnka mumyalarının aksine, Otzi “ıslak” bir mumya idi: mükemmel bir koruma kombinasyonunda, öldüğü buzul vücudunu dondurdu, buzdaki nem birkaç bin yıl boyunca organlar ve cilt hemen hemen bozulmamış.


28 Ocak 2011'de Bolzano Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Buzizan Otzi. Resim(Andrea Solero / AFP / Getty)

Otzi çok iyi korunmuş olduğundan, araştırmacılar esasen modern bir otopsi yapmayı başardılar ve 35 yüzyıl önce yaşayan bu adam için hayatın nasıl bir şey olduğuna dair büyüleyici bir kavrayışa yol açtılar.


Midesinin içeriği, sadece ilkbahar veya yaz aylarında öldüğünü değil, ölümünden kısa bir süre önce dağlarda farklı yüksekliklerde seyahat ettiğini ortaya çıkaran çeşitli polen türleri gösterdi.Bu arada, cildinin son derece korunmuş hali, kömürü küçük kesiklere sürerek yapılan 50'den fazla dövmeye sahip olduğunu da gösterdi.


Iceman'ın donmuş cesedi Otzi, bilim insanlarına böyle bir hazine bilgi servisi sunsa da, ölümünün nedeni, ilk bulunmasından on yıl öncesine kadar keşfedilmedi.O zaman yeni X-ışını teknolojisini kullanan bir tarama yoktu, Otzi'nin sol omzuna daha önce göz ardı edilen bir şeyi ortaya çıkardı: BİR OK BAŞI


Bir cinayet hâlâ bir cinayettir, hangi yüzyılda olursa olsun, bu yüzden Otzi'nin bulunduğu müze, Münih Polisi Dedektif Müfettiş Alexander Horn'u ne bulabileceğini görmek için çağırdı.Müfettiş Horn, bu özel cesedin Piramitleri önceden hazırlamasına rağmen, vücudun “üzerinde çalıştığım son cinayet kurbanlarından daha iyi durumda” olduğuna dikkat çekti.


Otzi'nin hayatta olduğu zaman nasıl görüneceğine dair bir rekreasyon.

Yaranın doğası (Otzi arkadan vuruldu) ve kurbanın eşyalarının çalınmamış olması, Müfettişi, bunun kişisel bir doğaya ait bir cinayet olduğu sonucuna götürdü, ancak muhtemelen herhangi bir tutuklama yapılmayacak gibi görünüyor :)


Ve Iceman Otzi'yi çevreleyen gizemler cinayetinin ötesine uzanıyor: Vücut binlerce yıldır dinlendiği yerden kaldırıldığı için, onu rahatsız edenlere bir lanet söylentisi var .

Aslında, 1991 yılında Otzi'yi bulan yürüyüşçülerden Helmut Simon, Sert bir kar fırtınası sırasında öldü ve hayatını değiştiren keşfi yaptığı yerden çok uzakta buz ve kar altında gömülü bulundu.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA