...
  • Onur Akbunar

Araştırmacılar, Basel papirüs eski bir tıbbi metindir


16. yüzyıldan beri, Basel gizemli bir papirüse ev sahipliği yapmaktadır. Her iki tarafta ayna yazımı ile, nesiller süredir araştırmacıları şaşırttı. Basel Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, geç antik çağlardan beri bilinmeyen bir tıbbi belge olduğunu keşfetti. Metin muhtemelen ünlü Roma doktoru Galen tarafından yazılmıştır.

Basel papirüs koleksiyonu, iki papirri hariç, klasik çalışmaları öğretmek amacıyla 1900 yılında üniversite tarafından satın alınan beş dilde 65 makaleden oluşmaktadır. Bunlar 16. yüzyılda Basel'e geldi ve muhtemelen Basilius Amerbach'ın sanat koleksiyonunun bir parçasını oluşturdu.Bu Amerbach papirilerinden biri, şimdiye kadar papiroloji dünyasında benzersiz olarak kabul edildi. Her iki tarafta ayna yazımı ile, nesiller süredir araştırmacıları şaşırttı. Sadece Basel Dijital Beşeri Bilimler Laboratuarı tarafından üretilen ultraviyole ve kızılötesi görüntüler aracılığıyla, bu 2.000 yıllık belgenin tek bir papirüs değil, birbirine yapıştırılmış birkaç papirüs tabakası olduğunu belirlemek mümkün oldu. Uzman bir papirüs restoratörü çarşafları ayırmak için Basel'e getirildi ve Yunan belgesinin ilk kez deşifre edilmesi sağlandı.


Basel Üniversitesi Eski Tarih Profesörü Sabine Huebner “Bu sansasyonel bir keşif” diyor. “Papirilerin çoğunluğu mektup, sözleşme ve makbuz gibi belgelerdir. Ancak bu edebi bir metindir ve çok daha değerlidir. ”

Dahası, antik çağlardan daha önce bilinmeyen bir metin içeriyor. Huebner, “Artık geç antik çağlardan gelen 'histerik apne' fenomenini tanımlayan tıbbi bir metin olduğunu söyleyebiliriz” diyor. “Bu nedenle ya Roma doktoru Galen'den bir metin ya da eseri hakkında bilinmeyen bir yorum olduğunu varsayıyoruz.” Hipokrat'tan sonra, Galen antik çağın en önemli doktoru olarak kabul edilir.


Kararlı kanıt İtalya'dan geldi - bir uzman ünlü Ravenna papyri ile Ravenna Başpiskoposluğu'nun şansını gördü. Bunlar, Galen'den daha sonra palimpsest olarak kullanılan ve üzerine yazılmış birçok antik el yazmasını içerir. Basel papirüsü, birbirine yapıştırılmış birden fazla tabakadan oluştuğu ve muhtemelen kitap ciltleme olarak kullanıldığı için benzer bir ortaçağ geri dönüşümü vakası olabilir. Latin alfabesindeki diğer Basel Amerbach papirüsünün de Ravenna Başpiskoposundan geldiği düşünülmektedir. 15. yüzyılın sonunda arşivden çalındı ​​ve sanat koleksiyoncuları tarafından merak olarak satıldı.


Araştırmada dijital fırsatları kullanmak

Huebner, keşfi İsviçre Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen bir düzenleme projesi sırasında yaptı. Üç yıldır, bu arada dijitalleştirilmiş, yazılı, açıklamalı ve çevrilmiş papirüs koleksiyonunu incelemek için Basel Üniversitesi Dijital Beşeri Bilimler Laboratuvarı ile işbirliği içinde disiplinler arası bir ekiple çalışıyor. Proje ekibi, papirüs koleksiyonunun tarihini geçen yıl Üniversite Kütüphanesi'ndeki bir sergiyle sundu  . Tüm bulgularını 2019'un başında yayınlamayı planlıyorlar.

Düzenleme projesinin sonunda, Basel papirisi üzerine araştırmalar yeni bir aşamaya girecek. Huebner, özellikle dijitalleştirilmiş koleksiyonu uluslararası veri tabanlarıyla paylaşarak papirüs araştırmalarına ek bir ivme kazandırmayı umuyor. Papirüs sıklıkla sadece parçalarda veya parçalarda hayatta kaldığından, diğer papirüs koleksiyonlarıyla değişim önemlidir. “Papiriler daha geniş bir bağlamın parçası. Bir Basel papirüs metninde bahsedilen insanlar, örneğin Strazburg, Londra, Berlin veya diğer yerlerde bulunan diğer papirilerde tekrar görünebilir. Bu mozaik parçaları daha büyük bir resim oluşturmak için tekrar bir araya getirmemizi sağlayan dijital fırsatlar. ”

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA