...
  • Onur Akbunar

Araştırmacılar Milyonlarca Kör İnsanın Beş Yılda Tekrar Görülmesine Yardımcı Olacak

Araştırmacılar Elektrokimyasal EYE olarak adlandırılan Biyonik Gözü İnsan Retina Olarak Hassas Olarak Geliştiriyor

ABD ve Hong Kong araştırmacıları tarafından milyonlarca insanın tekrar görmesine yardımcı olmak için ElectroChemical EYE (EC-EYE) adı verilen biyonik bir göz cihazı yapıldı.Tıpkı gerçek gözler gibi fotoreseptör hücrelerini yansıtan çeşitli küçük sensörlere sahiptir.Her şey yarım küre şeklindeki alüminyum ve tungsten zarı üzerine oturur ve en az 100 piksele sahip bir prototip farklı harfleri görebilir.Bu cihaz robotlara görüntü sağlamak içinde kullanılabilir.
Araştırmacılar, insan retinası kadar duyarlı ElectroChemical EYE adlı biyonik göz geliştirdi 

Bu biyonik göz cihazı veya "Elektrokimyasal GÖZ" kısaltması olan EC-EYE, bir insan retinası kadar hassastır ve araştırmacılar sadece beş yıl içinde kullanılabilir olacağını söylüyor. 


Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Mühendis Zhiyong Fan'a ve gazetenin yazarına göre, Daily Mail'in söylediği gibi , "Biyomimetik" gözümüzün insan gözüyle karşılaştırılabilecek bir boyutu var - çapı iki cm'den biraz daha fazla. Görme protezinde körlere veya görme engelli kişilere yardımcı olmak için kullanılabilir.Biyonik bir göze neden olabilir.Özel tasarım, insan gözlerinden daha iyi çözünürlük vizyonu sağlama potansiyeline sahiptir. Cihazın nano sensörleri, gerçek insan gözlerindeki fotoreseptörlerin on katından daha fazla. "


Hayvan ve klinik denemeler halihazırda planlanmakta ve Fan, cihazı biyo-uyumluluk, performans ve kararlılık açısından daha da geliştirmeyi ummaktadır. Belki beş yıl içinde, bu özel teknoloji çok pratik hale gelecektir. 


Robotlar için de kullanılabilir

Umarım, gelecekte, cihaz insansı robotlarda kullanılabilir. Fan ayrıca robotik uygulamalar için çok basit olduğunu ileri sürdü. Robotlar üzerinde çalışabilmesi için tepki kararlılığını ve hızını geliştirmek için birkaç yıl daha harcayabilirler.

"Dürüst olmak gerekirse, bu konuda karmaşık duygularım var. Yapay zeka (AI) üzerine araştırmalar hızla ilerliyor. Gelişmiş elektronik ve mekanik tasarımla birlikte akıllı AI, ezici güce sahip süper robotlara yol açabilir. Bir yandan, fikir Yeni ve güçlü bir tür inşa etmenin cezbediciliği. Öte yandan, bir gün endişeleniyorum, yapay zeka ve robotlar öz-bilinç kazanacak ve rakiplerimiz olacak. " Dedi Fan.

İnsan gözleri çok geniş bir görüş alanına sahiptir, oldukça hassastır ve ışığa karşı mükemmel bir çözünürlüğe sahiptir. Tüm bunlar kubbe şeklindeki retina ve bir grup fotoreseptör hücresi sayesinde. Bu özellikleri taklit eden bu gözleri yeniden yaratmak, robotik alanında oldukça kabul görmektedir.

Hongrui Jiang ve Wisconson Üniversitesi'nde optik mühendisi EC-EYE'nin robotikte yapılan birçok atılımdan biri olduğunu söyledi. Çalışma Nature dergisinde yayınlandı .

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA