...
  • Onur Akbunar

Artık 'Ters Güneş Paneli' Kullanarak Gölgelerden Elektrik Üretebilirsiniz

Bilim adamları, çeşitli aydınlatma açılarının yardımıyla gölgeleri kullanarak elektrik üreten yeni bir cihaz yarattıklarını iddia ediyorlar. 
Singapur'da geliştirilen gölge efektli enerji jeneratörü, elektrik üretmek için gösterilmiş ve aydınlatılmış alanlar arasındaki aydınlatmada kontrast kullanır. Cihaz çok düşük maliyetli ve esnektir ve deneylerde bir saate güç verebilmiştir.


Artık bir 'Ters Güneş Paneli' kullanarak gölgelerden elektrik üretebilirsiniz 

Bu cihaz, akıllı saatler ve akıllı telefonlar gibi farklı cihazların çok yönlülüğünü artırmak için ortam ışıklarını da kullanabilir. Ayrıca, bir grup hareketli nesneyi gölgelerinin hareketlerini izleyerek izlemek için kullanılan kendi kendine çalışan bir sensöre sahiptir.


The Daily Mail'in raporlarına göre, araştırmacılar gölgelerden enerji toplama kavramının benzeri görülmediğini söylediler. 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olan Tan Swee Ching , "Gölgeler her zaman mevcuttur ve genellikle bunları kabul ediyoruz." gölgeler, cihazların performansını düşürdüğü için istenmeyen bir durumdur.Bu çalışmada, dolaylı bir güç kaynağı olarak gölgelerin neden olduğu aydınlatma kontrastından yararlandık Aydınlatmada kontrast, gölge ile aydınlatılmış bölümler arasında bir voltaj farkına yol açarak elektrik akımı."


SEG, ticari silikon güneş pillerinden% 200 daha iyi performans gösterir

Cihaz, şeffaf ve esnek bir plastik film üzerine yerleştirilmiş bir silikon gofret üzerinde 15 nanometre incelikte altın film içeren bir dizi hücreden oluşur. Tüm araştırma ekibi daha sonra SEG'nin performansını denemek için deneyler yaptı. Buna dayanarak, dört hücreli SEG ticari silikon güneş pillerine kıyasla iki kat daha verimliydi.

SEG hücresinin tamamı gölgede kaldığında, üretilen elektrik miktarı düşüktü. Bununla birlikte, hücrenin parçaları aydınlatıldığında, bir elektrik çıkışı tespit edildi. 

"Biz de SEG hücresinin yarısı ışıklı ve gölge diğer yarısı olduğunda bu sırasıyla şarj üretimi ve toplanması için yeterli alan verir gibi elektrik üretimi için optimum yüzey alanı olduğunu bulduk" dedi Profesör Andrew Wee Ulusal Üniversitesi Singapur.


Diğer deneylerde, cihaz 1.5 volt üretti, bu da bir elektronik saate güç sağlamak için zaten yeterliydi. Araştırma ekibi ayrıca, nesneleri izlemek için tam otomatik bir sensör olarak kullanılabileceğini gösterdi.

SEG cihazını yapmak için tüm bileşenlerin maliyeti yaklaşık 30 ila 50 $ arasındadır, bu da metrekare başına ticari güneş panelleri yapmak için harcanan yüzlerce dolara kıyasla düşüktür. NUS araştırmacıları da normal günlük aktiviteler yaparken elektrik toplamak için giysilere bağlanan cihazlar oluşturmaya çalışıyorlar.

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA