...
  • Onur Akbunar

Bilim adamları Antarktika eski Mars'da ki yeraltı suyu kanıtı buldular

Bilim adamları Antarktika eski Marsta ki yeraltı suyu kanıtı buldular.Allan Hills 84001 göktaşı 1984'te keşfedilmesine karşın, bilim adamları organik maddenin Mars'tan mı yoksa Dünya'dan mı geldiğini tanımlayamadılar.Göktaşı dört milyar yaşında ve yaklaşık 15 milyon yıl önce Dünya'ya çarptı.

Yaklaşık 15 milyon yıl önce, 4 milyar yıllık bir kaya Mars yüzeyini terk etti ve dünyaya vurdu. 1984 yılında Antarktika'da göktaşı keşfetmek yeterli olmasına rağmen, kayanın yeni analizi, belli miktarda karbon ve azot bulundu yaşam için temel bileşenlerini verdi.


Forbes'a göre , Tokyo Dünya-Yaşam Bilimleri Enstitüsü'nden ELSI ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'nda JAXA Uzay ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nden analistler , Doğa mecmuasında yayınlanan belirtilerinin nihayetinde bu argümanı dinlendirebileceğine inanıyorlar


Japon uzmanlar, göktaşı üzerindeki azot ve karbon malzemelerin bir kısmının karbonatlı globüllerin içinde sıkışıp kaldıklarını keşfettiler - başka bir deyişle dışarıdan korunmuşlar. Bu Mars'ta hayatı destekleyebilecek yeraltı nehirler olabileceği anlamına geliyor.


Karbonat globüllerinin (turuncu lekeler) içinde sıkışmış azot ve karbon bulunması, bunların dış dünyadan korunduğu ve Mars'tan kaynaklandığı anlamına geliyordu.

“Bu karbonat molekülleri, organik maddeleri uzun jeolojik zamanlar süresince sağlam tuttu” dedi. Yazıda, göktaşı konut sahibi kayaçının, muhtemelen milyarlarca sene süresince sert ultraviyole ve kozmik ışın ışınımından korunarak kalıcı olarak yeraltında yaşadığına söyledi. Karbonat mineralleri genellikle yeraltı sularından çökelirken, belirtiler hem ıslak hem de organik bir Mars'ı gösterir.


Mars'ta keşfedilen azot bilim adamlarının çoğu ya azot gazına kilitlendi ya da topraktaki kimyevilerin içinde bulundu. Bununla beraber, karbonattaki organik azot bileşiklerinin bu son belirtisi, Mars'ta hayat varsa, Dünya'daki hayatla aynı azot formuna sahip olduğunu düşündürmektedir.


İki iddia - organik materyallerin Dünya'dan değil Mars'tan geldiğini ve Dünyada ki hayatın yaptığı aynı azot formlarına güvendiklerini iddia ediyor - etkin bir yeraltı suyu civarına sahip organik olarak zengin bir Mars olduğunu gösteriyor.


En ikna edici olanı, bulunan organik azot uzmanlarının seviyesinin Antarktika buzunun kirlenmesinden kaynaklanabilecek seviyeden çok daha yüksek olmasıdır. Bu, oluşurken kayaya giren organik azot malzemesine işaret eder.Keşif, Mars'ın bir zamanlar azot bakımından zengin yeraltı suyu ile dolu olduğu ve yaşamı destekleyebileceği teorisini kesinlikle destekliyor - ancak daha önce güneş sistemimizde cansız yerlerde organik materyaller bulundu.

Uzmanlar, göktaşı parçalarını “sınıf-100 temiz bir laboratuarda” incelediler; bu, herkesin baştan aşağıya elbise giymesini gerektirirken, hava akışı, kirletici partiküllerin etrafında yüzmesini önlemek için iyice kontrol edilir.


Bu laboratuvar cinsi genellikle uzay taşıtından ilaç yapımına kadar ileri teknoloji üreticileri tarafından kullanılır. Bununla beraber, bu göktaşları üzerine daha evvel yapılan araştırmalar daha geleneksel laboratuvar civarlarında gerçekleşti.Bazı eleştirmenlerin o noktada kontamine olduklarını iddia etmelerine yol açtı.


Son çalışma, bilim adamlarının yüzeydeki lekeleyicileri çıkarmak için bir iyon demeti ile patlatmadan evvel minik karbonat taneleri soyduğunu gördü. Bilim adamlarına göre, altındaki tabaka, göktaşlarının içindeki kimyevilerin Dünya'ya gelmeden evvel nasıl göründüğünü temsil ediyor.


Bu, Antarktika'da ortaya çıkması mümkün olmayan yüksek organik malzemeyi keşfettikleri zamandır. Gazeteye göre, “azot, protein, Deoksirübo Nükleik Asit, RNA ve öteki hayati materyaller için zorunlu olduğu için Dünya üzerindeki tüm hayat için zorunlu bir elementtir”, Mars bir zamanlar hayatı desteklemiş olabilir.


0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA