...
  • Onur Akbunar

Bilim Adamları, İnsan Ömrünü Artırmayı Hedefleyen 'Çift Taraklı' Floresan Mikroskopisini Açıkladı

Floresan mikroskopi , organik veya inorganik maddelerin doğasını ve özelliklerini incelemek için floresans kullanan biyokimyada kullanılan bir yöntemdir. Işığı belirli bir dalga boyunda emerek ve ardından daha uzun bir ışık aralığında yeniden yayarak çalışır. Bilim adamlarının etraflarındaki hücreleri, bileşikleri ve maddeleri doğrudan gözlemlemesine ve incelemesine izin verdiği için yaşam bilimlerinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.


(Fotoğraf: Twitter Fotoğrafı Natasha Bajalovic, Twitter)

Phys Org'a göre floresan mikroskobu geleneksel bir yöntem olmasına rağmen kendi sınırlamaları da vardır. Doğası gereği sonuçları nicel olarak değerlendirmek ve değerlendirmek çok zordur. Floresans yoğunluğu, floresan maddenin konsantrasyonunun yanı sıra çevresel koşullara bağlıdır. Dolayısıyla, bunu kullanan bilim adamlarının hala çekinceleri var. Şimdi, Japon bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, floresan mikroskopi oyununu herkes için değiştirebilir.


Optik Frekans Kombini - Floresan Mikroskopiye Devrimci Bir Yaklaşım


Bu çalışma Bilim Gelişmeler yayınlanan tarafından yönetiliyor Profesör Takeshi Yasui gelen Sonrası LED Fotonik Enstitüsü, Tokuşima Üniversitesi, Japonya, geçen 1 Ocak. Ona göre, "Metodumuz, floresan ömürlerini tek bir çekimde ve taramadan ölçmek için 44.400 ışık temelli 'kronometreyi aynı anda 2 boyutlu bir alan üzerinde eşleştirmek olarak yorumlanabilir." Başka bir deyişle, bu bilim adamları, belirsiz olabilen bir odak noktasında mekanik tarama yapmaya gerek kalmadan floresan ömür boyu görüntüler elde etmenin bir yolunu geliştirdiler. Bunun yerine, numunenin tüm başlangıç ​​noktalarından aynı anda görüntüler üretmenin bir yolunu buldular. Böylece kimyasal, biyolojik ve dinamik süreçlerin sonuçları için daha nicel bir temel elde edebildiler. Bu çalışma, bilim adamlarının hem floresan yoğunluğunu hem de yaşam süresini ölçmeleri için şimdi bir teknik geliştirerek mikroskopide oyunu değiştirdi.Çalışmaya daha derin bir bakış, tekniği gerçekleştirme yollarından birinin, esasen birçok ayrı optik frekansla oluşturulan bir ışık sinyali olan bir optik frekans tarağını kullanmak olduğunu göstermektedir. Bunu yapmanın yollarından biri ışığı heyecanlandırmaktır. Bu nedenle ışık, frekanslar arasında kesin boşluklar olan bir "tarak" gibi görünür. Eşit mesafeli yoğun bir sivri uç kümesi gibi görünüyorlar. Çalışmayı gerçekleştiren bilim adamları, bu ışık uyarma tekniğini kullanır, böylece her ışık ışını numuneye eşit ve eşit mesafeli bir girişte çarpabilir. Sonuç, her bir numunenin 2D yüzeyinin her girişi ile ikili tarak optik dalgalarında bulunan her modülasyon frekansı arasında bire bir karşılık gelmesidir.

Daha önce bahsedildiği gibi, örnek, hala frekans konumu yazışmasını sürdürürken, kazanılan radyasyonu yeniden yayar. Yayılan floresans, yüksek hızlı tek noktalı bir fotodetektörde odaklanır. Bu, bilim adamlarının numuneyi nicel olarak çevirebildiği yerdir. Ölçülen sinyal kantitatif olarak frekans alanına dönüştürülür. Her bir ışık pikselindeki ömür artık bilim adamları tarafından hesaplanabiliyor.


Yaşam Kalitesini ve Beklentiyi İyileştirmek İçin Faydalı Çift Taraklı Floresan Mikroskopi Yöntemi

Profesör Yasui'ye göre, "Tekniğimiz tarama gerektirmediğinden, her çekimde numunenin tamamında eşzamanlı bir ölçüm garanti edilmektedir" diyor Prof. Yasui, "Bu, canlı hücrelerin dinamik gözlemlerinin gerekli olduğu yaşam bilimlerinde yardımcı olacaktır. "

COVID-19 teşhisinde kullanılan mekanizmanın bir parçası olan antijen testinde kullanılan canlı hücrelerin ve çoklu numunelerin gözlemlenmesi, bu yeni yöntem sayesinde daha verimli hale getirilebilir. Bir zamanlar yalnızca frekans yöneticileri olarak kullanılan şey, artık daha gelişmiş araştırma ve geliştirmeyi zorlamak için miscroskopide bir yere sahip. Hastalıkları iyileştirmek için yeni tedavi seçenekleri sağlamak ümit verici bir yoldur. Tüm bu yaklaşımın amacı, sonunda yaşam kalitesini ve beklentisini artırmaktır.

Bu makale TechTimes'a aittir
Nikki Delgado tarafından yazıldı


0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA