...
  • Onur Akbunar

Bu eski eserler Kutsal Kitabın haklı olduğunu kanıtlıyor mu? 'Eden'in Yeri'

Bir İncil uzmanı, Hristiyan İncil'deki pasajlarla bağlantılı ARKEOLOJİK eserler, Cennet Bahçesi'nin yerini gösterebilir.


Kutsal Kitap milyarlarca insan tarafından Tanrı'nın sözünün ve İsa Mesih'in yaşamının gerçek kanıtı olarak saygı görür.Birçoğu İncil'i bir kurgu işi olarak görse de, onu destekleyen arkeolojik kanıtlar olduğuna inananlar var.Kutsal Kitap Hafıza Adamı olarak bilinen bir yazı uzmanı olan Profesör Tom Meyer'e göre, özellikle İncil'deki yaratılış hikayesine ışık tutabilecek iki eser var.


Profesör Meyer: "İki arkeolojik nesne muhtemelen Genesis kitabının açılış bölümlerini aydınlatıyor.

"Biri belki Eden'in yerini, diğeri Orijinal Günah anlatısının tarihselliğini gösterir."

İlk eser, Orta Tunç Çağı'na tarihlenen taş bir prizma olan MÖ 2100 ile MÖ 1650 yılları arasındaki Sümer Kralı Listesi'dir.

Taş prizma İngiliz arkeolog Herbert Weld tarafından ortaya çıkarıldı ve Oxford'daki Ashmolean Müzesi'nde sergileniyor.


Profesör Meyer şunları söyledi: "Sel öncesi hükümdarların uzun saltanatlarını numaralandırmanın yanı sıra, bu prizma Güney Irak'taki eski bir yer olan Eridu'yu şimdiye kadar inşa edilmiş ilk şehir olarak listeliyor.

"Eden Bahçesi'nin eski sitesi - 'zevk' veya 'zevk' için İbranice - bazılarının Eridu'da bir küme altında bulunduğu düşünülmektedir.


"Tel, medeniyetlerin birbiri üzerine inşa edilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan insan yapımı bir höyüktür; sivilleşmenin kerpiçlerinden ve olasılıklarından oluşur ve geride kalan ve zamanla gömülüdür."


Eridu kalıntıları aslen 1855 yılında İngiliz arkeolog John George Taylor tarafından ve daha sonra 1918-1919 arasında HR Hall ve Campbell Thompson tarafından kazılmıştır.

Bölgelerdeki arkeolojik kazılar eskiden antik dönemde yoğun nüfuslu bir yer olduğunu göstermektedir.


Profesör Meyer: "Eridu bölgesi, en eski İncil kayıtlarından ünlü yapılan diğer şehirlere çok yakın.


"İbrahim'in evi olan İncil şehri Ur, Eridu'dan 20 km uzaklıktadır.

"Tufan sonrası ünlü Kral Nemrut'un başkenti Erech, Eridu'ya 80 km ve Erimu'nun da inşa ettiği Babil şehri Eridu'nun 150 mil kuzeyindeydi."

Profesör Meyer tarafından lanse edilen ikinci arkeolojik eser, Adem ve Havva Mührü'dür.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA