...
  • Onur Akbunar

COVID-19'dan sağ kurtulan bazı hastalar kalıcı akciğer hasarına maruz kalabilirler

Benzer solunum yolu hastalığı SARS bazı hastalarda kalıcı akciğer hasarı bıraktıAktif hasta COVID-19 hastalarının akciğer taramalarında genellikle düzensiz noktalar görülür (renklendirilmiş tarama gösterilmiştir).Yeni araştırmalar, bazı akciğer hasarlarının uzun süreli olabileceğini gösteriyor.

Çin'de COVID-19'dan iyileşen hastalar arasında, bazılarının hastalıktan uzun süreli akciğer hasarına maruz kalabileceğinin ilk kanıtı geliyor.

COVID-19 pnömonisinden sağ kurtulan 70 hastanın 66'sında hastaneden taburcu edilmeden önce çekilen BT taramalarında bir miktar akciğer hasarı görüldü , araştırmacılar 19 Mart'ta Radyoloji rapor etti . Hasar, oksijeni emen alveol adı verilen küçük hava keseleri içindeki sertleştirilmiş dokuları bloke eden kan damarlarını tıkayan yoğun kümeler arasında, Wuhan, Çin ve Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde bir radyolog olan Yuhui Wang ve alveollerin çevresindeki doku lezyonları arasındaydı. bulundu.

Doku lezyonları kronik akciğer hastalığının bir işareti olabilir. SARS ve MERS kurtulanlarında, COVID-19'un arkasındaki SARS-CoV-2 virüsüne benzer koronavirüslerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarında da benzer hasarlar belgelenmiştir. SARS hastalarının uzun süreli çalışmaları, ciddi nöbetlerden iyileşen insanların kabaca üçte birinin kalıcı akciğer hasarı bıraktığını göstermiştir. MERS örneğinde, bir çalışmada ciddi bir enfeksiyondan iyileşen kişilerin yaklaşık üçte birinin yaklaşık yedi ay sonra hala akciğer hasarı belirtileri olduğu bulundu.

Ancak ilk akciğer görüntüleri SARS ve MARS'ın tipik olarak sadece bir akciğere dönüştüğünü gösterirken, COVID-19'un her iki akciğeri de hemen etkilemesi daha olasıdır. 16 Ocak-17 Şubat tarihleri ​​arasında Huazhong Üniversite Hastanesi'ne COVID-19 pnömonisi ile başvuran 90 hastanın 75'inde, her iki akciğerde de hasar görüldü, Wang ve meslektaşları rapor etti. Hastaneden taburcu edilmeden önce yapılan BT taramaları, 70 hastanın 42'sinde alveollerin çevresinde yara izine dönüşme olasılığı daha yüksek olan lezyonlar olduğunu ortaya koydu.


COVID-19 pnömonisi olan 35 yaşındaki bir kadının bu BT taramaları, iyileşmeden sonra bile bazı akciğer hasarlarının nasıl kaldığını göstermektedir.Hastaneye (1. gün, sol üst) kabul edildiğinde, bir tarama her iki akciğerdeki doku veya sıvıyı bloke eden kan damarlarını ortaya çıkardı, ancak bu aşamada esas olarak sağ alt lobla sınırlıydı.Bunların bir kısmı hastaneden ayrılmadan birkaç gün önce 15. güne (sağ altta) azaldı.Ancak sol akciğerin altındaki bulanık lekeler, havadan ziyade sıvı ile dolu dokuyu gösterir ve bu da daha fazla hasara neden olabilir.

Pandeminin ne kadar yaygınlaştığı göz önüne alındığında, COVID-19'un kronik akciğer rahatsızlıkları önümüzdeki yıllarda binlerce insanı zorlayabilir. 27 Nisan itibariyle dünya çapında 2.9 milyondan fazla kişiye hastalık teşhisi konuldu. Buna karşılık , SARS veya ciddi akut solunum sendromu, 2003-2004 salgını sırasında yaklaşık 8.000 kişiyi hastaladı. MERS veya Orta Doğu solunum sendromu, 2.500'den fazla kişiyi enfekte etmiştir ( SN: 1/24/20 ). COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 80'i hafif olmakla birlikte, geri kalanı solunum güçlüklerinden solunum yetmezliğine kadar değişen problemler sergilemektedir ( SN: 2/25/20 ).

Wang ve meslektaşları, Wuhan çalışma vakalarında görülen bazı akciğer hasarlarının yavaş yavaş iyileşme veya yok olma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, bazı hastalarda akciğer anormallikleri pulmoner fibroz olarak bilinen skar dokusu katmanlarında sertleşir. Bu yara izi akciğerleri sertleştirir, yeterli oksijen almayı zorlaştırır. Pulmoner fibrozlu insanlar tipik olarak nefes darlığı çeker ve fiziksel olarak aktif olma yeteneklerini sınırlar.

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA