...
  • Onur Akbunar

Dünya Koronavirüse Odaklanırken, Bir Başka Yıkıcı Sağlık Tehdidi Geliyor ''Süper Böcek Krizi''

Dünya COVID-19 salgını sona erdirmek için mücadele ederken , uzmanlar zaten başka bir küresel bulaşıcı hastalık tehdidiyle karşı karşıya olduğumuzu söylüyor.

Antibiyotiğe dirençli bakteriler, COVID-19 kadar ilgi görmezler çünkü oluşturdukları hastalıklar kısa sürede dünyayı fırtınaya düşürmek yerine yavaş ve istikrarlı bir şekilde yayılır.Ancak uzmanlar, bakterilerin COVID-19 düzeyinde bir tehdit haline gelebileceğini söylüyor. Ve yavaş bir ilerleme ile olacak.

CDC'ye göre  , yılda yaklaşık 3 milyon Amerikalı antibiyotiğe dirençli bir bakteri enfeksiyonuna yakalanmaktadır. Bunlardan yaklaşık 35.000 kişi ölüyor.

Küresel olarak,  her yıl yaklaşık  700.000 kişi bu enfeksiyonlardan ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü cari fiyatla, etrafında, projeler  10 milyon kişi  2050 yılında yıllık olarak antibiyotik dirençli enfeksiyonlar ölebilir.


Çünkü  fazla yazılması  antibiyotiklerin, bunların aşırı kullanım  çiftlik hayvanlarında ve diğer faktörlere, bel soğukluğu, tüberküloz ve salmonella türleri dahil bakteriyel enfeksiyonların birçok farklı türde son derece sert, hatta bazen imkansız, tedavi için olmuştur. Bunun nedeni, bu antibiyotiklerden hayatta kalan küçük bakteri bölümünün evrim geçirip çoğalması ve  direnç geliştirmesidir . Tüm dünyada her yıl sadece antibiyotiğe dirençli tüberküloz nedeniyle 230.000 kişi ölüyor.Harvard Üniversitesi'nde immünoloji ve bulaşıcı hastalıklar profesörü Sarah Fortune, "Bakteriyel enfeksiyonun tedavi edilemez değilse tedavi edilmesi çok zor olacak ve tedavi edilemeyen bakteriyel enfeksiyonlar kötü olacak. Tedavi edilemeyen bakteriyel enfeksiyonlar çok fazla zarar veriyor," dedi. İçeriden. "İnsanları öldürürler."

San Diego'daki California Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Steffanie Strathdee, Insider'a tehditten neredeyse yeterince bahsetmediğimizi söyledi.


Strahdee, "Birdenbire ortaya çıkan ve olay yerinde patlayan COVID-19'un aksine, süper böcek krizi sürüyor," dedi. "Bu zaten bir salgın. Halihazırda küresel bir kriz ve COVID altında daha da kötüye gidiyor."

Eski CDC direktörü ve Resolve to Save Lives'in CEO'su Tom Frieden,  Insider'a ABD hükümetinin "kabus bakterileri" olarak adlandırdığı şeyle savaşmak için daha agresif ve çok yönlü bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Tıp camiasının özellikle bulaşıcı hastalıkların hastaneler aracılığıyla nasıl yayıldığına odaklanması gerektiğini ekledi.

Frieden, "20 veya 40 yıl içinde, 2020'de uygulandığı şekliyle sağlık hizmetlerine dönüp bakacağımızdan kesinlikle şüphem yok ve bu kadar çok enfeksiyonun sağlık tesislerinde yayılmasına nasıl izin vermiş olabileceklerini merak ederek başımızı sallayacağız" dedi.

"Enfeksiyon önleme ve kontrol açısından olmamız gereken yere yakın bir yerde değiliz."'İşlevsiz' bir halk sağlığı sistemi sorunu çözmeyi zorlaştırır

Strathdee, bakteri tehdidine ayrılacak ilgi ve kaynakların çoğunun şu anda COVID-19'u yenmeye yönelik olduğunu söyledi. Bu anlamda, koronavirüs salgını, sapkın bir şekilde antibiyotiğe dirençli bakteri sorununu daha da kötüleştiriyor olabilir.

Temmuz ayında WHO,   COVID-19 hastaları arasında antibiyotik direnci tehdidini azaltmaya yardımcı olmak için daha dikkatli antibiyotik kullanımı çağrısında bulundu . Mayıs ayında yapılan bir inceleme, dünya çapında hastanede yatan yaklaşık 2.000 COVID-19 hastasından yüzde 72'sinin ,   sadece yüzde 8'inin bakteriyel veya fungal enfeksiyonları belgelemiş olmasına rağmen antibiyotik aldığını buldu .


Bakteriler antibiyotiklere karşı daha dirençli hale geldikçe, felaketle sonuçlanma riski artar. Örneğin E. coli , her yıl milyonlarca idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.

 George Washington Üniversitesi Antibiyotik Direniş Eylem Merkezi'nin kurucu direktörü Lance Price'a göre, antibiyotiğe aşırı dirençli bir tür gelişirse,  "sayısız genç kadını" yayabilir ve öldürebilir .

Price, "Rutin bir mesane enfeksiyonu olduğunu düşündükleri bir şeyle doktora gidebilirler ve doktorlar enfeksiyonlarını mesaneden böbreklere ve kana yükseldikçe tedavi etmeye çalıştıklarında ve başarısız olduklarında kan dolaşımı enfeksiyonlarından ölebilirler," dedi. .

Price, COVID-19 salgınının "işlevsiz" halk sağlığı sistemimizin "bizi yavaş yayılan, antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı nasıl savunmasız bıraktığını ortaya çıkardı."

Price, "ABD, çok sayıda ilaca dirençli bakterinin eşzamanlı, devam eden salgınları ve salgınlarıyla baş edemememizin kanıtladığı gibi, bakteriyel salgınlarla başa çıkmaya hazır değil," dedi.

Fortune, Insider'a, bakterilerin zamanla yeni antibiyotiklere direnç kazanacağını, bu yüzden onları nasıl kullandığımıza dikkat etmemiz ve problemle yüzleşmek için yeni ilaçlar geliştirmeye devam etmemiz gerektiğini söyledi.

Ancak yeni bir antibiyotik sınıfı geliştirilmeli onlarca yıl oldu. Yenilerini yaratmaya odaklanan Achaogen ve Aradigm gibi şirketler , son birkaç yıldır kapandı  . Novartis ve Allergan gibi ilaç devleri bu çabayı tamamen bıraktı.

Fortune, ilaç üreticilerinin yeni antibiyotik geliştirmede diğer ilaçlar kadar kâr görmediğini söyledi. Birçoğunun yeni bir antibiyotik geliştirmeye yatırım yaptığını ve başarısız olduğunu ve insanların yalnızca bir enfeksiyon olduğunda değil, düzenli olarak aldıkları ilaçları geliştirerek daha fazla para kazanabileceklerini söyledi.

Fortune, şirketlerin ayrıca geliştirebilecekleri diğer ilaçlar için olabildiğince fazla antibiyotik talep edemeyeceklerini ve bir antibiyotiğin raf ömrünün nispeten kısa olduğunu söyledi. Dolayısıyla, yeni antibiyotikler alacaksak, şirketlerin bunları oluşturmaya öncelik vermesini sağlamanın yollarını bulmalıyız.

Birleşik Krallık bu tür teşvikler yaratmaya çalışıyor.

Ülke, bir inovasyon fonu aracılığıyla antibiyotik geliştirmeye 60 milyon ABD Doları yatırım yapıyor ve Ulusal Sağlık Servisi  , ilaç şirketlerini yeni antibiyotikler yapmaya  teşvik etmek için tasarlanmış abonelik tarzı bir finansman düzenlemesi geliştirdi  . Bu plana göre NHS, şirketlere kaç tane hap sattıklarına göre ödeme yapmak yerine, antibiyotiklere erişim için peşin ödeme yapacaktı.


Bakterilerle daha fazla virüsle savaşmak


Yeni antibiyotikler geliştirmenin dışında , çözüm bir tür virüs olabilir.

Faj adı verilen bir virüs kategorisi,   doğal olarak belirli bakteri türlerini hedefler ve öldürür. Bir kişinin enfekte olduğu bakteriyi öldüren belirli fajı bulabilirseniz, enfeksiyonu tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

Strathdee'nin bu tür bir tedavi konusunda kişisel deneyimi vardır. Kocasına 2015 yılında bir süper böcek bulaşmıştı  ve antibiyotikler işe yaramadığında Strathdee, fajlar ve süperböcekler üzerinde çalışan insanlara ulaştı.

Araştırmacılar, fajların bol olduğu kanalizasyon ve ahır atıklarına bakarak ve önceden izole ettikleri fajlar aracılığıyla Strathdee'nin izolatındaki bakterilerle eşleşen fajı buldular. Ona bir faj kokteyli içinde milyarlarca faj enjekte ettiler ve o tamamen iyileşti.

"Sadece bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu değilim, kendi ailemin hayatı alt üst oldu ve bir süperböcekten dolayı asla aynı olmadı. Ve beni hazırlıksız yakalarsa, herkesi hazırlıksız yakalayacaktır çünkü ortalama bir insan bunun ne kadar büyük bir problem olduğunu bilmiyor, "dedi Strathdee.

Kurucu ortağı olduğu merkez  IPATH , şimdi Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen faj tedavisi klinik denemesine başlamak için hazırlanıyor .

Strathdee, "İhtiyacımız olan şey, fajları belirli bir bakteriyel enfeksiyonla eşleştirmek için kullanılabilecek ve bu süper böcekleri iyileştirmek için antibiyotiklerle kullanılabilecek açık kaynaklı dev bir faj kitaplığıdır," dedi.

Uzmanlar ayrıca, ABD'nin süper böceklerin yayılmasını daha iyi takip etmesi, antibiyotikler geliştirmesi, faj tedavisini araştırması, mevcut antibiyotikleri daha dikkatli kullanması ve daha büyük bir krize dönüşmeden önce bu sorunu çözmek için çok daha fazla yatırım yapması gerektiğini vurguluyor.

Frieden, konuyu ele almanın uluslararası işbirliği gerektirdiğini söyledi.

"Sonuç olarak, bir pluripotent yanıta ihtiyacımız var," dedi Frieden. "Bu, CDC de dahil olmak üzere ABD hükümeti içindeki sağlık kuruluşları için sürdürülebilir finansman anlamına geliyor. Bu, Dünya Sağlık Örgütü'ne hem finansman hem de yetki açısından tam destek anlamına geliyor ve bu, bölgedeki boşlukları tespit etmek ve düzeltmek için daha iyi ve daha güçlü bir yaklaşım anlamına geliyor. dünya çapında hazırlık. "

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA