...
  • Onur Akbunar

İnanılmaz Psikolojik Hileler

1. Sansasyonel Ve Aciliyet

Bir topluluğun parçası olma arzusu temel bir ilkel ihtiyaçtır.Otel rezervasyon siteleri genellikle bu numarayı kullanır.İnsanları bilgilendirirken, en sık aşağıdaki ifadeler kullanılır: yalnızca bir oda kalır;Aynı oda yeni ayrılmış;Şu anda 2 kişi bu reklama bakıyor.Durumların% 90'ında, bu bir hileyi kullanıyor


2. Karma Gerçekler Ve Görüşler


Herhangi bir manipülatörün ana görevi, manipülasyonu algılamamak için onu aldatıcı bir ortama yerleştirmektir, ancak onu bir dizi koşul olarak algılarsınız.Örneğin, birisini kovmanız gerekiyorsa, önce onun kötü bir işçi olduğunu gösterin.İşin kötü yapılması durumunda işten çıkarılma doğal görünebilir.Buna kapılma.İş performansınızı yanlara doğru değerlendirin.


3. Stereotip Etkinleştirme

Leo Tolstoi bir keresinde şöyle dedi: “Tüm mutlu aileler eşittir;her mutsuz aile kendi yolunda mutsuzdur. ”Stereotipleri takip ettiğimizde, onları bilinçsizce hayatımıza yansıtırız.Bu, başkalarıyla birlik hissetmek için ilkel ihtiyaçtan kaynaklanabilir.Bir dahaki sefere başkası gibi olmak istediğinizi hissettiğinizde, bu ihtiyacın nereden geldiğini unutmayın.


4. Düşünmeyin. İnanmak


Bir kukla ustasının ana görevi, kurbanın farkındalığını ortadan kaldırmak ve kurbanı mantıksız sorular sorma yeteneğinden mahrum etmek ve akılsız inanma fikrini empoze etmektir. Kendi kararlarını verdiğini düşünüyorsun, ama bu bir yanılsamadır. Manipülatör, aklınıza başarıyla bir fikir ekleyebilir.

Bundan kaçınmak için durun ve aşağıdakileri düşünün: “Bu hedeflere ulaşmazsam ne olabilir?” Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamadığınız zaman üzülürsünüz, ama dayatılanları önemsemeniz gerekmez.


5. Yüze Kapı Tekniği

İstediğiniz şeyi elde etmek için birinin suçluluk ve iyilik duygularını çekebilirsiniz.İlk olarak sorduğunuz büyük bir taleple karşılaştırıldığında ikinci bir daha makul talebi kabul etme olasılıkları daha yüksektir.Ayrıca, size yardımcı olduklarında kendilerini mecbur ve tatmin hissedebilirler.


6. Önemsiz KelimeÖzel terminoloji kullandığımızda, rakibimizin entelektüel durumunu kasten azaltırız.Rakip kendi yetersizliği nedeniyle ciddi rahatsızlık yaşayabilir.Güveninizi tamamen kırmak için ünlü insanları teklif etmeye çalışın.Artık görüşmeyi istediğiniz yöne yönlendirebilirsiniz.


7. Parçalanma Yöntemi

Mesele şu ki, ayatınızla ilgili bazı gerçekleri saklıyorsunuz ve kasıtlı olarak başkalarını ifşa ediyorsunuz. Olumlu olaylar yaşamın her alanında daha yaygındır. Ancak, bağlamdan çıkarılan belirli bir gerçek, tüm durumu yansıtmayacaktır.

Örneğin, bir manikürcü, elinizi hareket ettirdiğinizde sizi yanlışlıkla incitir. Genel olarak salon ve oradaki tüm işçiler hakkında kötü bir izlenim bırakacaksınız, ancak hepsi kötü olduğu anlamına gelmiyor.


8. Ön Sözleşme

Bazen, tüm artıları ve eksileri değerlendirmek için zamanımız olmaz ve bu nedenle çılgın bir şey yapmayı kabul ederiz.Her durumda, randevuyu reddetme veya aramaya başlama hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.Ve burada manipülasyonlar başlıyor: “Dostum, yardım edeceğine söz vermiştin!”Veya “Sana güvenebileceğimi düşündüm!”Hayır demekten çekinme ve bu konuda suçlu hissetme.


9. Goebbels Yöntemi

Herhangibir reklam iyi bir örnektir.Filmin ana karakteri, yolculuğundan önce onu defalarca görmeseydi bu kızla çok fazla tanışmak istemezdi.Sizi manipüle etmelerine izin vermeyin ve seçimlerinize dikkat edin.


10. Verimsiz Tartışmalar

“Çünkü” kelimesini kullanırsanız, durumların % 60'ında sonuç olumlu olacaktır. Bu anahtar kelimeyi neyin takip ettiği önemli değil, çünkü oldukça makul görünüyor. Bu yüzden rakiplerle daha sık anlaşmaya hazırız.


Aşağıdaki argümanları dikkatle dinlemeye çalışın, çünkü önemlidir.


İstediğinizi Almanın En İyi Yolu Nedir?

Artık zihin hileleri ve tuzakları ve bunlardan nasıl kaçınacağınız hakkında her şeyi biliyorsunuz. Gelecekteki hedefiniz ne olursa olsun, bu 2 arasında seçim yapabilirsiniz: hileler kullanın veya kendiniz başarın.

Bunu düşünürseniz, insanların hislerine hile ile dokunmamanız çok daha faydalıdır. Pek çok seçeneğe acele etmemek için sağlam bir bakış açısına sahip olmanın önemli olduğuna inanıyoruz.

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA