...
  • Onur Akbunar

İngiltere, Soğuk Savaş'tan kalma sığınakları satıyor. Neden?

İngiliz müzayedelerinden birine atıfta bulunan BBC web sitesine göre , 18 Şubat 2021'de, her biri Soğuk Savaş sırasında inşa edilmiş küçük bir sığınak olan sözde "kraliyet gözlem noktalarının" satışı başlıyor:
1961 yılında 1563 miktarında bu tür yapılardan oluşan bir ağ inşa edildi ve 1991 yılına kadar, yani SSCB'nin çöküşü, İngiliz ordusu bu zindanlarda görev başındaydı. Bir savaş direğine oturdu ve Varşova Paktı'nın çıkarma mavnalarının, nükleer patlamaların ve Üçüncü Dünya Savaşı'nın diğer talihsizliklerinin yaklaşma beklentisiyle dürbünle baktı.

Yapı elbette ölçek olarak etkileyici değil ve durumu korkunç. Ancak İngiliz hükümeti, prototip için 25.000 £ talep etti, ancak buradaki nihai mülkiyet bir şekilde çok garanti edilmiyor:İngiliz makamlarının açgözlülüğü dikkat çekicidir.Bu kadar veya benzer bir paraya karşılık, Pentagon bir kerede balistik füze fırlatıcıları sattı, burada her şey mükemmel durumda ve gerçekten çok pahalıydı:
Ayrıca, benzer nesnelerin Amerikalılar tarafından satışı sırasında ortaya çıkan aynı soru tekrar gündeme geliyor. Bu zindanların şu anki haliyle kullanılamaması olasıdır, ancak ordu onlar için bir veya başka bir kullanım bulabilir - savaş değilse, o zaman bazı doğal afetler. Ancak, nesneler için askeri uygulamalar görülmezse, o zaman füze siloları için veya kıyı gözlem istasyonlarının çevresi için hiçbir anlam kalmayacak şekilde olası felaketler beklenir.

Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Amerikalı ve şimdi, açıkça, İngiliz ordusu gerçekten ne için hazırlanıyor? Büyük bir asteroidin etkisine mi? İngiliz geri çekilmesi, kutup kaymaları ve kıtasal hareketler? Yoksa bu sığınakları bir patlayıcı patlamasıyla yakacak uzaylı kozmonotları mı bekliyorlar? Henüz bu sorunun cevabını bilmiyoruz ama olayların gelişimini takip ediyoruz.0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA