...
  • Onur Akbunar

Kötü hava, Falcon 9'un kalkışa başlamasından sadece 16 dakika önce iptal etti

Kötü hava, Falcon 9'un kalkışa başlamasından sadece 16 dakika önce Amerika'yı Başlat'ı iptal etti 
NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley, roket kalkışa kadar saatte sadece 16 dakika ve 54 saniye kaldı ve Crew Dragon kapsülüne bağlandı
Erişim kolu geri çekildi, yakıt yüklendi ve fırlatma kaçış sistemi silahlandırıldı 
Ancak lansman, 4:33'ten 10 dakika sonra düzeltilecek olan üç önemli hava durumu sorunu nedeniyle iptal edildi
Kalkış bekleyemezdi, çünkü ISS'nin hızlı değişen konumu, roketin planlanan lansmandan sadece birkaç saniye sonra bile hedefi kaçırdığı anlamına geliyordu 
Çarşamba günkü görev iptal edildi, ancak NASA ve SpaceX Cumartesi günü tekrar deneyecek 


NASA ve Elon Musk'un SpaceX'i, Cape Canaveral, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi yakınındaki tropik fırtınalar nedeniyle Falcon 9 roket fırlatmasını planlanan patlamadan sadece birkaç dakika önce iptal etmek zorunda kaldı.

SpaceX yetkilileri, `` Fırlatma fırlatıldı '', canlı yayın sırasında roketin Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) tarihi fırlatma yapmak için sadece 16 dakika kaldığını söyledi. 

Kara mürettebatının saat 16: 33'te kalkış saatinde başlaması için üç hava kriterini geçmesi gerekiyordu, ancak yetkililer, hava 10 dakika sonra temizlenmiş olsa bile geri sayımı durdurmak zorunda kaldı. 

Ancak fırlatma bekleyemedi, çünkü ISS'nin hızlı değişen pozisyonu, roketin hedefin kalkma süresinden sadece birkaç saniye sonra bile hedefi kaçırdığı anlamına geliyordu.


Fırtınalar günün çoğunu fırlatmayı tehdit etmişti ve sonunda atmosferin o kadar elektrik yüklü olduğu düştü ki gemideki uzay aracı bir yıldırım çarpması tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

NASA  astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley, hayal kırıklığı yaratan duyuru yapılmadan önce üç saat boyunca 265 metrelik roketin üstünde Crew Dragon Capsule'nin kabinine bağlandı. 

NASA ve SpaceX, 30 Mayıs Cumartesi günü 15:22 ET'de ikinci bir girişim için Cape Canaveral'da yeniden toplanacak.


Uzay aracı komutanı Hurley, uçuş temizlendikten sonra, “Pencerelerde bazı yağmur damlaları görebiliyorduk ve ne olursa olsun, fırlatma pedine çok yakın olduğunu düşündük. 

'Herkesin muhtemelen biraz dışarı fırladığını anlayın. Bu sadece anlaşmanın bir parçası. ... Cumartesi günü tekrar yapacağız. '

Bir kontrolör, "Aracın içinde otururken esnekliğinizi takdir edin," diye yanıtladı.


Misyon yöneticileri, mürettebatlar roketi yakıtla yüklemeye başlamış olsalar bile, yıldırım tehdidi de dahil olmak üzere bir dizi kötü hava koşulunu izliyorlardı. 

Tehdit edici hava NASA ve SpaceX misyonu üzerinde beliriyor, Tropical Storm Bertha Güney Carolina'yı kuzeye vuruyor ve uzay merkezinin yakınında saat 14.00'den kısa bir süre önce verilen kasırga uyarıları var. 


Daha önce, SpaceX patronu Elon Musk, Falcon 9 roketinin bugünkü tarihi lansmanının trajediyle bitmesi durumunda mutlak sorumluluğu kabul ettiğini söyledi.Elon Musk, Bu Sabah CBS'ye şunları söyledi: 'Bu şeyin baş mühendisiyim, bu yüzden doğru giderse SpaceX-NASA ekibine borçlu olduğunu söylemek isterim.Eğer yanlış giderse, bu benim hatam.
0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA