...
  • Onur Akbunar

Mars Kaya Örnekleri Yabancı Virüsleri Dünyaya Getirebilir, Uzman Uyarıyor

Dünya COVID-19 salgını hakkında endişelenmeye devam ederken , bir araştırmacı dünya dışı virüsler hakkında endişeli.Eski NASA Ames direktörü Scott Hubbard, Mars'tan gelecek kaya örneklerinin kontrol edilmesi ve karantinaya alınması gerektiğine dair endişesini dile getirdi.


Hubbard Stanford News'e verdiği demeçte, "İnsan uzay uçuşu alanındaki bazı meslektaşlardan, genel halkın yabancı virüs getirme konusunda nasıl daha fazla endişe duyabileceklerini görebileceklerini duydum  ."

Azim gezgini bir virüs gibi davranın


Stanford Üniversitesi'nde havacılık ve astronomi dersleri veren Hubbard, Azim gezgini tarafından geri gönderilen kaya örneklerinin "karantinaya alınması" gerektiğini söyledi. 

New York Post  bildirdi  astronotlar 2030 yılında Mars'tan döndüklerinde Kızıl Gezegen'in gelen kayaç örnekleri Ebola olarak tehlikeli olarak olabileceği kadar karantinaya gerekeceğini. Hubbard, Mars Rover'ın "güvenli bir şekilde işaretlenene kadar Ebola virüsü gibi ele alınması gerektiğini" söyledi.


Hubbard, uzaydan gelen eşyaların yetkin bir şekilde incelenmeden önce "yüksek sıcaklıkta pişirilmesi" gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte, milyonlarca yıllık Mars'tan gelen kayaların Dünya'yı enfekte edebilecek aktif bir yaşam formu içerme şansının yetersiz olduğunu söyledi.


Hubbard, ısının kendisinin maddeleri dekontamine etmek için yeterli olmasa da, sistemi kimyasal temizlemeyle birleştirmenin etkili olabileceğini belirtiyor.

Kısa bir süre önce Perseverance olarak yeniden adlandırılan NASA,  insansız rover'ı 17 Temmuz 2020'de piyasaya sürecek. Mart ayında, salgını henüz "programda devam ediyor" çalışmasıyla lansman hazırlıklarını etkilemedi. Uzay ajansı henüz Hubbard'ın açıklaması hakkında yorum yapmadı.


Hubbard, "İnsanlara gelince, ilk birkaç ay görevinden Apollo astronotları karantinaya alındı.Ay bir risk oluşturmadığında Hubbard karantinanın elimine edildiğini söyledi.Mars'tan dönen insanlar için böyle bir prosedürün şüphesiz takip edileceğini de sözlerine ekledi.


Apollo 11 astronotları üç haftalık karantinayı hatırladı

1969'da ilk görevden aya döndükten sonra Apollo 11 astronotları Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins üç hafta boyunca karantinaya alındı. Aldrin son zamanlarda   karantina sırasındaki sosyal medyadaki deneyimini anlattı .

Üçlü olduğunu söyledi Collins, "sıradan astronotlar"  dedi  karantina bir "sağlık bağımlı idi beyaz farelerin büyük koloniye onlarla olmuştur".

Collins, "Üçümüz Aya gittik - ulusal, uluslararası, zafer ya da sahip olduğumuz beyaz farelere bağlı olarak tam bir felaketti." Dedi. Fareler yaşarsa her şeyin yolunda olduğunu ekledi.

Azim gezgini  Mars'ta dünya dışı varlıkların fosilleşmiş kanıtlarını tespit edecektir  . Gezici Kızıl Gezegene indiğinde, yine de işleyen Merak gezgini ve şimdi ölen  Fırsat  gezegeni Mars gezegeninde yer alacak. Merak veya Fırsat'tan farklı olarak, Azim gezgini " başka bir gezegene uçan ilk helikopteri " taşıyacak .

NASA'nın uzun vadeli hedefi, 2030'larda Mars'a insansız bir yolculuk göndermektir.

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA