...
  • Onur Akbunar

Microsoft, insanların yakınlarını taklit edecek bir sohbet robotunun patentini aldı.

Okurlarımızın çoğu muhtemelen geçen yıl Arşiv filmini, yani "Arşiv" i veya dağıtım için çevrildiği şekliyle "Yaratıcı" ı izlemiştir. Film mükemmel - 1999'daki "Altıncı His" örneğinin konusu üzerine yerleştirilmiş, yapay zeka temalı korkunç bir hikaye. İzlemeyenler için izlenimi bozmamak için tekrar anlatmayacağız, ancak haberin kendisi korku hikayesinin gerçeğe dönüşmesidir.
insiderpaper.com: Microsoft, şirketin ölen sevdiklerini bir kişinin kişisel bilgilerini kullanarak yapay zeka sohbetleri biçiminde dijital olarak canlandırmasına olanak tanıyan bir patent başvurusunda bulundu.

The Independent'ın bir raporuna göre, Microsoft'un yapay zeka teknolojisi, belirli bir kişiyi taklit eden bir chatbot oluşturmak için "fotoğraflar, ses verileri, sosyal medya mesajları, e-postalar" gibi içerikleri kullanacak.

Ölü insanları yeniden üretmek için yapay zekayı kullanma fikri yeni değil. Bu ünlü "Black Mirror" Be Right Back bölümünde gösterildi.Ek olarak, Microsoft, belirli bir kişinin dijital çıktısına dayalı davranışı taklit edecek aynı özelliklere sahip bir sohbet robotu oluşturmak için "görüntülerini ve video verilerini" kullanarak belirli bir kişinin 2D veya 3D modelini geliştirmeyi önererek daha da ileri gitti.

Patent, "[sohbet robotunun temsil ettiği] belirli bir kişi, bir arkadaş, akraba, tanıdık, ünlü, kurgusal karakter, tarihi figür, rastgele yaratık vb. Gibi geçmiş veya mevcut bir varlığa (veya onun versiyonuna) karşılık gelebilir," diye açıklıyor. Belirli bir kişi de kendisine karşılık gelebilir (örneğin, bir kullanıcı bir sohbet botunu kendisi oluşturur ve eğitir).

Bu patent herhangi bir anlamlı teknolojiye yol açarsa, ki bu patentler söz konusu olduğunda her zaman büyük bir soru işaretidir, bunun yalnızca ölen akrabalar için AI sohbet robotları oluşturmak için kullanılmayacağını belirtmek gerekir. Microsoft teknolojisi, popüler bir figür veya herhangi bir kurgusal karakter için bir sohbet botu oluşturmak için de kullanılabilir.

En sevdiğiniz kurgusal karakterle konuşmak harika bir deneyim olabilir. Bu, tarihi figürün sohbet robotuyla konuşarak tarih çalışırken insanların ilgisini çekmenin benzersiz bir yolu olabilir, ancak insanların sohbet robotunu çılgınca bir şey söylemesi için kandırmadıklarından emin olmak için bazı doğruluk kontrolleri yapmanız gerekebilir.

Ancak bazı insanlar için bu yapay zeka teknolojisi zaten modası geçmiş durumda. Kanye West, Ekim 2020'de Kim'in 40. doğum günü için Kim Kardashian'ın babasının yapay zeka hologramını satın aldı. Hologram Robert Kardashian gibi konuştu ve konuşma sırasında Kim'in avukat olması ve aile mirasını sürdürmesi konusunda ısrar etti.

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA