...
  • Onur Akbunar

NASA: 2031'de Dünya Mars'la buluşacak!

Yeni inşa edilen Mars gezgini olan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi'nin (NASA) Azmiartık cihaz Mars'a indiğinde büyük bir projeye hazır.2021'de Azim,Mars'taki Mars kayaları gibi materyalleri gezegende toplayacak ve bilim adamlarının çalışması için Dünya'ya geri uçacak.Tabii ki, Mars Rover kayaları almak için çalışan tek kişi olmayacak, ancak Mars kayalarını Dünya'ya geri göndermek için diğer uzay el sanatları gönderilecek - hepsi 2031'de gerçekleşecek.  Azim henüz 17 Temmuz'a kadar uzayda başlatılmıyor . Siz sorarsanız, Mars gezgini gezegende uzay keşfi yapacak. Gizemli Kızıl gezegenden toplanabilecek tüm öğeler, görüşler ve görüntüler cihaz tarafından toplanacaktır. Bildirildiği gibi, Mars'tan 30 jeolojik numune tüpünü doldurması gerekecek.

Nature  , Perseverance'ın 18 Şubat 2021'e başarılı bir şekilde inmesinden sonra, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA), Mars kayalarını cihazdan toplamak için gerekli olan diğer uzay el işinden sorumlu olacağını bildirdi  .


NASA'nın Washington DC'deki Mars keşif programı başkanı Jim Watzin, "Bu hiç de basit bir görev değil," dedi. "Ama bunu mümkün olduğunca basit tuttuk."


Washington DC'deki NASA genel merkezindeki Mars keşif programının baş bilim adamı Michael Meyer, "Kendi laboratuvarlarımızda Mars hakkında öğrenebileceğimiz harika olacak" dedi.

Bu nasıl olacak?


Mars kaya taşıma süreci şöyle işliyor. Azim 2021'de Mars'a fırlatılacağından, NASA ve ESA aynı anda 2026'da uçacak iki uzay gemisi daha inşa edecek. Birincisi 2028'de doğrudan Mars'a teslim edilecek. Bu uzay aracı kayaları toplayacak başka bir gezici fırlatacak azim geçmiş yıllardan geldi.

İkinci uzay aracı Kızıl gezegenin atmosferinin dışında bekleyecek. Birincisi Mars'ta uçacak ve toplanan kayaları ikinci uzay aracına gönderecek. Aktarım 2031'de planlandığında, ikinci uzay aracı gezegenden toplanan örneklerle Dünya'ya dönecektir. 


Mars kayaları çok pahalıya mal olacak


NASA ve ESA'ya göre, bu plana katılmak artık bir zorunluluktur. Sonuçta, bu görev başarılı olduğunda, Dünya ilk kez Mars kayalarını ilk kez görecek ve deney yapacak.

Ne yazık ki, her iki kurum da bu operasyonun ne kadara mal olacağını cevaplamadı.Her ikisi de görev sırasında iki ek uzay aracı yaratacağından, her bir uzay ajansından milyarlarca dolara mal olabileceğini açıklıyor. 
0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA