...
  • Onur Akbunar

NASA Su Bulmak İçin Dev Bir Lazerle Ay'ı Vuracak: Yeşil Yakıt Devasa El Fenerine Güç Verecek

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Fox News'un raporuna göre, bir kez daha, uzay ajansı,ayın yüzeyinde su aramak için Dünya'nın göksel uydusuna bir lazer gönderecek.
NASA'nın Devasa Lazeri Su Bulmak İçin Ay'ıVuracak: Uzmanlar Muazzam El FenerineGüç Vermek İçin Yeni Yeşil Yakıt YarattıAjans tarafından Ay'ın kraterlerinin altına hiç güneş ışığı dokunmadığına inanılan yüzey buzu aramak için "Ay Feneri" olarak bilinen küçük bir uydu (Cubesat) geliştirildi. 


NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki görevin başlıca araştırmacısı Barbara Cohen, "Ay'ın en soğuk ve en karanlık kraterlerinin içinde buz olduğu konusunda oldukça iyi bir fikrimiz olsa da, önceki ölçümler biraz belirsizdi," dedi.


"Bilimsel olarak, bu iyi, ama buzları kazıp içmek için orada astronotlar göndermeyi planlıyorsak, var olduğundan emin olmalıyız."


Aydaki suyun varlığı, NASA'nın araştırmacıları tarafından 1971'de keşfedilen su buharı nedeniyle zaten biliniyordu.

Çalışmayı, 2009 yılında keşfedilen Ay'ın yüzeyindeki ilk donmuş su kanıtı izledi.

Son yıllarda, uzmanların aydaki su buzu, yaşı, kutup bölgelerindeki keşif ve Ay'ın yüzeyinde bulunabileceği gibi daha fazla bilgi edindikleri farklı çalışmalar yapıldı.   


NASA'nın devasa lazeri su bulmak için Ay'ı vuracak: Uzmanlar muazzam el fenerine güç vermek için yeni yeşil yakıt yarattı 


Fox News'a göre , Lunar El Fenerini yönetecek NASA JPL, devasa el fenerine güç vermek için depolanması ve taşınması daha güvenli kabul edilen yeni bir "yeşil" yakıt kullanacak. 

"Daha düşük maliyet ve bilgimizdeki belirli bir boşluğu dolduran Lunar Flashlight gibi bir teknoloji tanıtım misyonu, Ay'da daha uzun bir NASA varlığı için daha iyi hazırlanmamıza ve gelecekteki görevlerde kullanılabilecek anahtar teknolojileri test etmemize yardımcı olabilir." JPL'deki Lunar Flashlight proje yöneticisi John Baker dedi. Nasanın bir önceki raporu, gelecek uzay görevlerinin Ay'a ve diğer gök cisimlerine girmesi için toksik olmayan bir sıvı yakıtın kullanılabileceğini açıkladı.

Yeni yakıt, Kaliforniya'daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) tarafından geliştirildi ve bu da yeni yeşil yakıtın olağanüstü özelliklerini gösterdi

NASA'nın son raporuna göre , NASA JPL'nin yeni görevi, büyük ölçüde gizlenmiş kraterlerde yüzey buzu aramak için ayın Güney Kutbu'nun üzerine gelecektir. Bu iki ay sürecek.

Misyon, NASA'nın Amerikan astronotlarını 2024 yılına kadar aya getirmesi beklenen Artemis programından önce önerildi.  

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA