...
  • Onur Akbunar

Salem City Cadı Davası.Şubat 1692'de, Salem şehrinde (günümüzün Danvers, Massachusetts,) genç bir kız, ilk davadan çok geçmeden, diğer iki genç kızın benzer uyuşma belirtileri göstermeye başlamasından çok geçmeden, o zaman tüm tıbbi açıklamalara meydan okuyan nöbetler yaşamaya başladı. Şiddetli çarpışmalar ve kontrol edilemeyen çığlık patlamaları dahil. Doktorlar ve bakanlar, bu kızlar kendilerini büktüklerinde, sandalyelerin altına saklandıklarında ve kontrolsüzce bağırdıklarında dehşet içinde izlediler.


Tıp hakkında sınırlı bilgi ve hastalık süreçlerinin anlaşılmasıyla, günün tıp uzmanları kafalarını bir araya getirdiler ve kızların büyülenmiş olduğu sonucuna vardılar. Etraflarındaki bazı şanssız kadınlara figürleri gösterene kadar kızları cezalandırdılar ve onları cadılar olarak etiketlediler.

Bu şanssız kadınlar, Tituba denilen biri itiraf etmeye ve şehirdeki diğer birkaç kadına parmakları işaret etmeye başlayana kadar ciddi bir şekilde cezalandırıldı, bu tüm şehri kaosa attı. On dokuz hükümlü “cadı” adında asıldı.Yukarıdaki görüntü: Tituba tasviri.

Her şey bittiğinde, hem erkek hem de kadın olan 141 şüphelinin cadı olarak yargılantığı bildirildi. On dokuz'u asılarak idam edildi. Biri ağır taşlarla öldürüldü. Birkaç kişi daha ağır hapishanelerde öldü.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA