...
  • Onur Akbunar

Sizi Şaşırtacak Leonardo Da Vinci Hakkında 12 Şaşırtıcı Gerçek

Leonardo da Vinci (1452-1519) bir ressam, heykeltıraş, mimar, yazar, anatomist, jeolog, gökbilimci, botanikçi, mucit, mühendis ve bilim adamı, Rönesanslı bir erkeğin özüdür.

Tüm zamanların en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen en ünlü eserleri arasında 'Mona Lisa', 'Son Akşam Yemeği' ve 'Vitruvius Adamı' bulunmaktadır.

Teknolojik yaratıcılığıyla bilinmesine rağmen, Leonardo'nun bilimsel dehası, zaman içinde büyük ölçüde keşfedilmemiş ve fark edilmemişti. Sigmund Freud'un yazdığı gibi: Diğerleri hala uyurken karanlıkta çok erken uyanan bir adam gibiydi.


Leonardo Da Vinci Hakkında Bilinmeyen Gerçekler


İşte muhtemelen (muhtemelen) bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler .


12. Leonardo Da Vinci'ye Rönesans Adamı

Leonardo da Vinci, hem bilimde hem de sanatta, Rönesans Adamı unvanını kazanan geniş ilgi alanlarına ve entelektüel başarılara sahiptir.

Leonardo, tarihin en ünlü mucitlerinden ve bilim adamlarından biridir. Merakları ve doğanın yasalarına dair doğal duygusu zekasına ilham kaynağı oldu.


11. Da Vinci Henüz Icat Edilmemiş Şeylerin Çizimlerini Yaptı

Bu belki de Leonardo da Vinci hakkında en büyüleyici gerçeklerden biridir.Hayatı boyunca binlerce çizim yaptı ve birçoğu birbirine benziyor ve şimdi günlük hayatımızın bir parçası olan şeyleri tarif ediyor.

Çizimleri, paraşütler, helikopterler, hidrolik pompalar ve zırhlı araba gibi sayısız icatın yolunu açtı.


10. Adı Gerçekten “Leonardo Da Vinci” Değil

Leonardo'nun modern anlamda soyadı yoktu. Doğum adı - Lionardo di ser Piero da Vinci - “Leonardo, ser Piero da Vinci'nin (oğlu)” anlamına gelir.

Çağdaşlarına göre, Floransa yakınlarında yaşadığı için Leonardo veya “Il Florentino” olarak biliniyordu.


9. Leonardo Da Vinci'de 12 Kardeş, 9 Kardeş Ve 3 Kız Kardeşi Vardı

Kardeşlerin isimleri Benedetto Ser Piero, Giuliomo Ser Piero, Domenico Ser Piero, Guglielmo Ser Piero, Bartolomeo da Vinci, Giovanni Ser Piero, Antonio Ser Piero, Lorenzo Ser Piero ve Pandolfo Ser Piero.

Kız kardeşlerin isimleri Magdalena di Ser Piero da Vinci, Violante di Ser Piero da Vinci ve Margherita di Ser Piero da Vinci.


8. Son Akşam Yemeği Boyalı


Son Akşam Yemeği, tüm zamanların en ünlü tablolarından biridir ve İsa ve öğrencileri için Kutsal Perşembe günü son akşam yemeğini temsil eder.15. yüzyılın sonlarında yaratıldı ve İtalya'nın Milano kentindeki Santa Maria Delle Grazie'de bulunuyor.

7. İlk Komisyonları Hiç Tamamlanmadı


1478'de Leonardo ilk bağımsız komisyonunu aldı: Floransa'daki Palazzo Vecchio'da San Bernardo Şapeli için bir sunak boyamak.

1481 yılında, Floransa'daki San Donato manastırı için 'Magi'nin Hayranlığı'nı boyamakla görevlendirildi.


Ancak, Sforza ailesi için çalışmak üzere Milano'ya taşındığında her iki komisyonu da terk etmek zorunda kaldı.Sforzas'ın himayesinde Leonardo, Santa Maria delle Grazie Manastırı'nın yemekhanesinde 'Son Akşam Yemeği'ni boyadı.


6. Mona Lisa% 83 Mutlu,% 9 Tiksinti,% 6 Korkmuş Ve% 2 Kızgın


Yüz tanıma yazılımı Leonardo'nun resminin Mona Lisa'nın % 83 mutlu,% 9 tiksinti,% 6 korkmuş ve% 2 öfkeli olduğunu belirler .

Hollanda'nın Amsterdam Üniversitesi'nden Nicu Sebe, Mona Lisa'nın ünlü gülümsemesinde duygu tanıma yazılımını test etti.

Illinois Üniversitesi Beckman Enstitüsü'nden araştırmacılar ile geliştirilen algoritma, Mona Lisa'nın dudakların eğriliği ve göz çevresindeki kırışıklıklar gibi ana yüz yönlerini inceliyor ve her yüzü altı temel duygular içinde işaretliyor.


5. Mona Lisa En Ünlü Eserlerinden Biri

Genel olarak, “Mona Lisa” nın, Floransa'dan Da Vinci'nin portresini sipariş eden zengin bir işadamı eşi Lisa del Giocondo'yu temsil ettiğine inanılıyor.

Bazı söylentiler 10 yıl boyunca sadece dudaklarında çalıştığını iddia ediyor. Resim Paris, Fransa'daki Louvre'da sergilenmektedir.


4. En Büyük Projesi Yok Edildi


Leonardo'nun en önemli görevlendirilmiş işi 1482'de Gran Dukelo veya “Leonardo'nun Atı” olarak adlandırılan Ludovico il Moro Milano Dükü içindi.

Duke'un babası Francesco Sforza'nın at sırtında önerdiği heykelin boyu 25 metreden fazlaydı ve dünyanın en büyük binicilik heykeli olması amaçlandı.

3. Mona Lisa Guinness Rekoru Kırdı

Guinness Dünya Rekorları, Leonardo da Vinci'den Mona Lisa'yı tüm zamanların en değerli sigorta resmi olarak listeliyor. 14 Aralık 1962 itibariyle Mona Lisa'nın yüz milyon doları var.


2. Vitruvius Adamı Çalışmalarının Başka Bir Örneği


Vitruvius Adamı Leonardo da Vinci'nin bir başka ünlü eseri ve insanlık ve geometri arasındaki ilişkiyi anlatıyor.Roma mimarı Vitruvius'un eski metinlerine ve kendi keşiflerine dayanmaktadır.


1. Son Yıllarını Fransa'da Geçti


Fransa'dan I. Francis ona 1515'te “Kralın İlk Ressamı, Mühendisi ve Mimarı” unvanını teklif ettiğinde Leonardo İtalya'yı sonsuza dek terk etti.

Kralın Loire Vadisi'ndeki Amboise'deki ikametgahı yakınındaki bir ülke malikanesi Clos Lucé'de yaşarken boş zamanlarında çalışma fırsatı verdi.

Leonardo 1519'da 67 yaşında öldü ve yakındaki bir saray kilisesine gömüldü.

Fransız Devrimi sırasında kilise neredeyse yok edildi, mezarını doğru bir şekilde tanımlamayı imkansız hale getirdi.Leonardo Da Vinci Hakkında Genel Bilgiler


  • Tam isim : Lionardo di ser Piero da Vinci

  • Doğum Tarihi : 14/15 Nisan 1452 Vinci, Floransa Cumhuriyeti

  • Ölüm : 2 Mayıs 1519

  • Uyruk : İtalyanca

  • Annesi : Caterina di Meo Lippi

  • Baba : Piero Fruosino di Antonio da Vinci

  • Meslek : Artist

  • En ünlü eserler : Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Kayaların Bakire, Vitruvius Adamı

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA