...
  • Onur Akbunar

Suudi Arabistan'da uçan arabalar ve robot dinozorlar için planları olan 'mega şehir' projesi Neom

  • Suudi Arabistan, Kızıldeniz'i çevreleyen bir çölde Neom adı verilen fütüristik bir mega şehir inşa ediyor.

  • Devlet bunun gerçekleap karşılamayacağı belli değil.

  • İşte Suudi Arabistan'ın New York şehrinin 33 katı büyüklüğünde olacağını söylediği şehir hakkında bildiğimiz her şey.


Suudi Arabistan sıfırdan New York şehrinin 33 katı büyüklüğünde fütüristik bir mega şehir inşa ediyor.

Suudi yetkililer bunu "dünyanın en iddialı projesi" olarak tanımlıyor.

Buna Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki Tabuk ilinde, Kızıldeniz sahilinde planlanan 16 ilçe bir şehir olan Neom denir.Neom, Yunanca "neo" kelimesinin, "yeni" anlamına gelen ve Arapça "gelecek" anlamına gelen mustaqbal'ın bir portmantosudur.

Veliaht prens Muhammed bin SalmanEkim 2018'de bloomberg'e, Neom'un 2025'te tamamlanacağını ve birinci aşama tamamlanmaya başladığını söyledi.


Ayrıca, mevcut NEOM havaalanının 2020’de NEOM Körfezi’nin ilk aşamasının tamamlanmasıyla düzenli uçuşlarla ticari bir havaalanına dönüşmesi bekleniyor.

“NEOM Körfezi geliştirme stratejisi 4 temele dayanacak. Birincisi, aileler için ideal bir yaşam kalitesi ve deneyimi sağlamaktır. İkincisi ise hoş bir yaşam tarzı ve bir turizm ve eğlence sistemi yaratmaktır. Üçüncü ve dördüncü temeller ise, NEOM’un ekonomik hedeflerine ulaşmak için inovasyon ve yaratıcılık merkezlerinin desteğini temsil ediyor.”


Dünyadaki ilk NEOM penceresi olan NEOM Körfezi, saf beyaz kumsallara ve ılıman bir iklime, Kamu Yatırım Fonu’nun 500 milyar dolardan fazla yatırımına ve yerli ve uluslararası yatırımcılara sahip çekici bir yatırım ortamına sahip.


Bölge birinci sınıf çevre dostu bir proje olarak kabul ediliyor. Örneğin, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretilecek. Ayrıca su, deniz ortamına zararlı herhangi bir madde veya kalıntı atılmadan arıtılacak ve karbon salınımı azaltılacak.


Bölgenin eşsiz çevresel özellikleri korunacak ve bölgenin ekosistemi, tarihi bölgeler, eşsiz deniz ve kara yaşamı ve bölgenin güzelliğini korumak için en iyi küresel uygulamalar yoluyla korunacak ve geliştirilecek.

Kaynak : T.C TİCARET BAKANLIĞI

0 yorum

İNUHA Abone Ol

© 2023 by TheHours. Proudly created with İnuha.com

Sitede yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz. Tüm Hakları Saklıdır.
© 2020 İNUHA